Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... OBLIGATIA MOSTENITORULUI DE A RAMBURSA UN CREDIT IN ...
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

OBLIGATIA MOSTENITORULUI DE A RAMBURSA UN CREDIT IN CAZUL TITULARULUI DECEDAT?

Mama a decedat de curand si avea un credit cu asigurare, dar banca spune ca asigurarea era facuta doar pentru deces din accident. Acum sunt eu obligata la plata acestui credit (4000 RON)? A luat acest imprumut fara coplatitor, fara garantie, doar cu asigurarea facuta de banca, si mi-au spus ca mama a optat pentru acest pachet de asigurare.
Da, asa se pare.Mostenitorii preiau drepturile si obligatiile defunctului( autorului) .
Daca cei de la asigurari asa spun, probabil ca asa este.
Insa nu sunteti obligata la acceptarea succesiunii.Credeti ca aceasta datorie este mult prea oneroasa? Depinde de dvs, Daca sunteti mai multi succesibili veti imparti si plata datoriilor ...
Daca mama avea numai datorii si nu avea nici un bun ( casa, teren, masina etc.) renuntati la mostenire.

in cazul tau pot spune ca am fost si eu.m-au ajutat cei de la firma "pelinari"(www.pelinari.ro) poti sa ii contactezi chiar telefonic sau printr-un mesaj pe site-ul lor.ideea este ca depinde de clauzele existente in contract(uita-te in special la clauzele cu privire la mostenire din contract). cu privire la faptul ca poti sa refuzi succesiunea trebuie sa stii ca refuzi atat drepturi cat si obligatii, neprimind nimic din ceea ce ti-ar reveni(ex bunuri) si, intr-adevar, nu vei fi nevoita sa platesti nici creditul.totusi nu pare avantajos sa renunti la bunuri pentru 4000 ron
Am ramas singura mostenitoare, este vorba despre o garsoniera pe care probabil trebuie s-o vand si sa platesc datoriile, nu mi se pare corect, nu stiu ce-a facut mama cu acesti bani, nu mi-a spus nimic cand i-a luat. Eu sunt singura c-un copil in intretinere,nu-mi pot permite nici o rata.
Este vorba doar de o garsoniera, pe care probabil trebuie s-o vand sa platesc datoriile.